Problem ovisnosti jedan je od vodećih javnozdravstvenih problema u Republici Hrvatskoj. Istraživanja pokazuju da smo prema konzumiranju droga u samom vrhu europskih zemalja. Osim tzv. old school droga kao što su kanabis, amfetamini, heroin i kokain, na tržištu se svakim danom pojavljuju nove psihoaktivne droge (NPS). Gotovo svi NPS korisnici su ujedno korisnici više različitih sredstava ovisnosti (također konzumiraju alkohol, kanabis i stimulanse). Kontinuirana pojava NPS-a te korištenje više različitih sredstava ovisnosti među korisnicima NPS-a ukazuje na potrebu pažljivijeg praćenja ovog rizičnog ponašanja.
Danas kada govorimo o ovisnosti ne podrazumijevamo samo konzumaciju droga, nego i ovisnost o internetu, video igrama i kockanju. Pretjerana upotreba interneta nije bezazlena i može oštetiti tjelesno, psihičko i socijalno zdravlje mladih, a ESPAD rezultati za 2019. godinu u vezi ponašanja vezanih uz uporabu interneta i kockanja, pokazuju da je kockanje za novac postalo jako popularna aktivnost među učenicima u Europi. U prosjeku, učenici potroše 2-3 sata na društvenim medijima tijekom tipičnog radnog dana, što raste i do 6 ili više sati tijekom vikenda.
Budući da se u podlozi ovisničkih, ali i nekih drugih rizičnih ponašanja, nerijetko nalaze zajednički rizični i zaštitni čimbenici, potrebno je jačati sustav prevencije, rehabilitacije i resocijalizacije.
S obzirom na to da se ovisnici vrlo često nakon završenog liječenja ne mogu uspješno uklopiti u društvenu sredinu zbog mnogih razloga, poput javnog mišljenja o problemu ovisnosti, nedostatne obiteljske podrške, ali i potpore šire socijalne sredine, veliki broj njih se i nakon uspješno završenog tretmana vraća ovisnosti i ovisničkom stilu življenja. Stoga je resocijalizacija logičan slijed psihosocijalne rehabilitacije i tretmana te važan čimbenik u cjelovitom oporavku liječenih ovisnika. U Republici Hrvatskoj učinjen je značajan iskorak u pogledu resocijalizacije ovisnika budući da se od travnja 2007. godine, kao dio cjelokupnog sustava liječenja i psihosocijalnog tretmana ovisnika o drogama, provodi Program resocijalizacije ovisnika o drogama koji podrazumijeva intervencije s ciljem socijalnog uključivanja ovisnika o drogama u život u zajednici nakon završenog liječenja u zdravstvenoj ustanovi, odvikavanja od ovisnosti u terapijskoj zajednici ili izdržane kazne zatvora u zatvorskom sustavu, a uključuje psihosocijalnu podršku, završetak školovanja, prekvalifikaciju i zapošljavanje, pomoć pri rješavanju stambenog pitanja ili organiziranog stanovanja liječenih ovisnika te druge oblike socijalnih intervencija s ciljem integriranja što više ovisnika u društvo.
Nakon više od 25 godina radnog iskustva s ovisnicima u terapijskim zajednicama, savjetovalištima i bolnicama, članovi naše udruge su visoko kvalificirani mentori, certificirani Asistenti u terapijskim zajednicama i logoterapeuti. Udruga je u kontinuiranoj suradnji sa psihijatrima i defektolozima KBC-a Sestre milosrdnice, Odjel za ovisnosti te s mnogim terapijskim zajednicama, a posebno dugogodišnje partnerstvo je izgradila s udrugom Remar Croatia.
Tako da sigurno MOŽE BOLJE AKO IMA VOLJE! Ohrabri se, dođi da porazgovaramo... Mi te čujemo!
MOŽE BOLJE
AKO IMA VOLJE
Podrška obitelji ovisnika, prevencija i resocijalizacija, motiviranje ovisnika za odlazak na liječenje u bolnice i/ili terapijske zajednice